Betänk hur mycket arbete det krävs för att "få fram en liter mjölk!" Och det behöver vi konsumenter betala 9.27 kronor för i matvarubutiken. Det kan "för skojs skull" jämföras med köpt vatten på flaska, som vi betalar 9.93 kronor för i dagsläget. Tid till eftertanke, tycker jag.
Så sant, så sant. Melken burde absolutt vært dyrere enn vatn på flaske.
SvaraRadera